Կրթական պարտեզի այս փուլում հեղինակային մանկավարժության միջավայրային զարգացման խնդիրը համակարգային, ՀՀ կառավարությունը միջամտությունը պահանջող լուծում է ենթադրում։
«Կրթական պարտեզ բնակելի արվարձանում» նախագիծը 201...
ԱվելինԿրթական պարտեզի այս փուլում հեղինակային մանկավարժության միջավայրային զարգացման խնդիրը համակարգային, ՀՀ կառավարությունը միջամտությունը պահանջող լուծում է ենթադրում։
ԱվելինՀանդիպում «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալրի հոբելյանական տարվա նախագծերից 8-րդ դասարանցի Մարկ Վարդանյանի անհատական նախագծով։
ԱվելինԱյսպես եղել է միշտ. սովորողի, խմբի նախաձեռնությունը աջակցում է ստանում: Սեբաստացի հետազոտական վարժարանի սովորողներ Վահե Գրիգորյանին, Ալբերտ Մանուկյանին հանդիպեցինք մեր կրթական կասկադի այգում: Զրուզեցինք:
ԱվելինԵրեխան մեր ապագան չէ, երեխան մեր ներկան է… Հարյուրավոր երեխաներ՝ մի տանիքի ներքո. սա ծիծաղի, ուրախության աշխարհ է ստեղծում։ Ծնողը կարող է պիտի փոխի դպրոցը։
ԱվելինՈրևէ նպատակ չի արդարացնում միջոցները։ Միջոցը մաքուր իրավական պիտի լինի։ Մեր իրավական համակարգը պիտի ցույց տա իր կենսունակությունը։
Բուն հրապարակը հնարավորություն է տալիս իրար ճանաչելու, կապը գտնելու, իրարից չվախենալզու, իրար աչքի նայելու…Դա կլինի ճիշտ ճանապարհը գտնելու միջոցը։
Գործադուլի-դասադուլի մասին։ Պրիմիտիվ, հեշտ լուծումները, կոչերը նպատակից հեռու են տանում։ Բայց կյանքը իրական լաբորատորիա է։ Ուսումնական հաստատությունների լսարաններում հրապարակի խնդիրները քննարկո՞ւմ են մեծահասկները ուսանողների, պատանիների հետ, ոչ թե որ պատանիներին, ուսանողներին որպես գործիք օգտագործեն, այլ որպեսզի իրական միջավայրում իրենց փորձը փոխանցեն, որպեսզի յուրաքանչյուրը մասնակցի գոյաբանական խնդիրների լուծմանը։
Աննա Բաբաջանյանի հետ զրույց «Երևանի ժամանակով»։